Thursday, 22 January 2015

7.3 Concentration of Acid and Alkali

Concentration
■ Concentration of a solution

► The quantity [in gram or mol unit] of a dissolved solute in 1dm3 of the solution.
[Note: 1dm3=1000cm3]
Concentration of a solution [gdm-3]
= mass of solute (g)volume of solution( dm3)
Concentration of a solution [mol dm-3]
= number of mole of solute (mol)volume of solution(dm3)
Also known as Molarity [Unit: Molar or mol dm-3]

► Example
Solution Meaning
5g dm-3 sodium hydroxide, NaOH 5g of sodium hydroxide, NaOH in 1dm3 of water
2 mol dm-3 lead(II) nitrate solution, Pb(NO3)2 2 mol of lead(II) nitrate solution, Pb(NO3)2 in 1dm3 of water
■ This video contains information on the concentration and molarity.


✍ Worked-example 7.3(a)
50g of copper (II) sulphate anhydrous dissolved in water to produce a solution of 250cm3. Calculate the concentration of the solution produced in g dm-3?
Solution:
Step 1:
250cm3
=2501000dm3
= 0.25dm3

Step 2:
Concentration of copper (II) sulfate solution
=500.25
= 200g dm3
✍ Worked-example 7.3(b)
Potassium chloride has a concentration of 14.9g dm-3. What is the concentration of this solution in mol dm-3? [Relative atomic mass: Cl, 35.5; K, 39]
Solution:
Step 1:
Molecular weight of potassium chloride, KI
= 39 + 35.5
= 74.5

Step 2:
Molarity of potassium chloride solution
=14.974.5
= 0.2mol dm3


Relationship between number of moles with molarity and volume of a solution.
■ Concentration of a solution

► Number of moles =MV1000
Where M = molarity of solution(mol dm-3), V = volume of solution(cm3)
Reminder: Please take note on the unit before using this equation for calculation.

✍ Worked-example 7.3(c)
100cm3hydrochloric acid contains 0.2 moles. Calculate the molarity of the hydrochloric acid.
Solution:
Number of moles =MV1000
0.2 =M×1001000
Molarity of hydrochloric acid, M =0.2×1000 100
= 2mol dm-3

✍ Worked-example 7.3(d)
Calculate the number of moles of nitric acid in 200cm3 of 2 mol dm-3 of nitric acid solution.
Solution:
Number of moles =MV1000
Number of mol of nitric acid =2×2001000
= 0.4mol


Calculation involving concentration and molarity
✍ Worked-example 7.3(e)
28g of potassium hydroxide dissolved in water to prepare 200cm3 solution. What is the molarity of potassium hydroxide produced? [Relative atomic mass: H, 1; O, 16, K, 39]
Solution:
Step 1:
Relative formula mass of KOH
= 39 + 16 + 1 = 56
Number of mole of KOH
= 2856
= 0.5mol
Step 2:
Number of moles =MV1000
0.5 =M×2001000
M =0.5×1000200
Molarity of potassium hydroxide, M = 2.5 mol dm-3

✍ Worked-example 7.3(f)
Calculate the mass of calcium hydroxide contained in 50cm3 calcium hydroxide solution 0.1mol dm-3.
[Relative atomic mass: H, 1; O, 16; Ca, 40]

Solution:
Step 1:
Number of moles = MV1000
Number of moles of calcium hydroxide
= 0.1×50 1000
= 0.005mol
Step 2:
Relative formula mass of Ca(OH)2
= 40 + (16+1)×2 = 74
mass of calcium hydroxide = 0.005×74
= 0.37g


Preparation of a standard solution
■ A solution of known concentration

► To prepare a standard solution it the desired molarity.
○ Volumetric flask with a known volume [example: 100cm3, 250cm3, 500cm3 and 1000cm3] must be used.
○ Mass in grams of solute required are weighed accurately
■ This video shows on the preparation of a standard solution.


✍ Worked-example 7.3(f)
What is the mass of solid in grams required to prepare[Relative atomic mass: K, 39; I, 127]
(i) 250cm3 of a 1 M potassium iodide solution. (ii) 500cm3 of a 0.5 M potassium iodide solution.

Solution:
(i) 250cm3 of a 1 M potassium iodide solution.
Step 1:
Number of moles = MV1000
= 1.0×250 1000
= 0.25mol
Step 2:
Relative formula mass of KI
= 39 + 127 = 166
Mass of KI = 0.5×166
= 83g
(i) 500cm3 of a 0.5 M potassium iodide solution.
Step 1:
Number of moles = MV1000
= 0.5×500 1000
= 0.25mol
Step 2:
Relative formula mass of KI
= 39 + 127 = 166
Mass of KI = 0.25×166
= 83g

Laboratory Activity 7.3.1: Preparation of a standard solution
Preparation of a solution of certain concentration using the dilution method
■ Dilution

► A process of diluting a concentrated solution by adding a solvent to obtain a diluted solution.

► Number of moles of solute in the diluted solution = Number of moles of solution in the concentrated solution
Solution Before dilution After dilution
Volume V1 V2
Molarity M1 M2
Number of moles of solute V1M11000 V2M21000
Equation for dilution: V1M1 = V2M2
■ This video shows the procedure for performing a chemical dilution including the dilution equation.


✍ Worked-example 7.3(h)
100cm3 of water is added to 150cm3 of 2mol dm-3 of KOH. Determine the molarity of the diluted solution.
Solution:
Step 1:
Total volume of solution
= 100 + 150 = 250cm3

Step 2:
M1V1 = M2V2
2(150) = M2(250)
M2 = 1.2mol dm-3

✍ Worked-example 7.3(i)
What is the volume of 0.5mol dm-3 sulphuric acid that is required to be diluted with distilled water to produce 100cm3 of 0.1mol dm-3 solution of sulphuric acid?
Solution:
M1V1 = M2V2
0.5(V1) = 0.1(100)
V1 = 20cm3

Laboratory Activity 7.3.2: Preparation of solution of certain concentration using the dilution method


Relationship between the pH value and molarity of an acid and an alkali
■ pH value of acid and alkali depends on

► Degree of dissociation

► Molarity of the solution
■ For the same molarity solution

► The higher the degree of dissociation in an acid, the lower the pH value.

► The higher the degree of dissociation in an alkali, the higher the pH value.
■ For the same type of solution

► The higher the molarity of an acidic solution, the lower is its pH value..

► The higher the molarity of an alkaline solution, the higher is its pH value.

Laboratory Activity 7.3.3: Relationship between the pH value and molarity of an acid and an alkali


Solution to problem regarding molarity of acid and alkalis
■ Solution guidelines for problem regarding molarity of acid and alkalis

► Write a balanced chemical equation.

► List the information given and value needs to be determined.

► Calculate the number of moles based on the information given.

► Correlate the number of moles obtained with the number of moles of the substance in the equation.
■ Solution guidelines for problem regarding molarity of acid and alkalis

► Number of moles = MV1000

► Number of moles knowledge from Chapter 3

✍ Worked-example 7.3(j)
25cm3 of nitric acid, HNO3, 2mol dm-3, reacted with excess zinc powder. Calculate the volume of hydrogen gas released under room conditions. [ Molar volume: 24dm3 at room conditions]
Solution:
Zn(s) + 2HNO3(aq) → Zn(NO3)2(aq) + H2(g)
Volume of acid, VA = 25cm3
Concentration of acid, MA = 2mol dm-3
Volume of hydrogen gas = ?
Number of moles of HNO3 = 2 ×251000=0.05 mol
From the equation, 2 mol of nitric acid releases 1 mol of hydrogen gas.
Thus 0.05 mol of nitric acid releases 0.025 mol of hydrogen gas.
Volume of hydrogen gas = 0.025×24 = 0.6dm3

✍ Worked-example 7.3(k)
3g of magnesium, Mg, reacted completely with nitric acid, HNO3, 2mol dm-3 . Calculate the volume of acid used [Relative atomic molar: Mg, 24]
Solution:
Mg(s) + 2HNO3(aq) → Mg(NO3)2(aq) + H2(g)
Volume of acid, VA = ? cm3
Concentration of acid, MA = 2mol dm-3
Number of moles of magnesium = 3 24=0.125 mol
From the equation, 1 mol of magnesium react with 2 mol of nitric acid.
Thus, 0.125 mol of magnesium react with 0.25 mol of nitric acid.
MV 1000=number of moles
2 ×V1000=0.25
V=0.25x10000.2=125cm3

✍ Worked-example 7.3(l)
Calculate the molarity of 50cm3 of hydrochloric acid, HCl, which reacted completely with 3.25 g zinc. [ Relative atomic molar: Zn, 65]
Solution:
Zn(s) + 2HCl(aq) → ZnCl2(aq) + H2(g)
Volume of acid, VA = 50cm3
Concentration of acid, MA = ? mol dm-3
Number of moles of Zn = 3.25 65=0.05 mol
From the equation, 1 mol of zinc react with 2 mol of hydrochloric acid.
Thus, 0.05 mol of zinc react with 0.1 mol of hydrochloric acid.
MV 1000=number of moles
M ×501000=0.1
M=0.1x100050=2mol dm3


⇲ For exercise(objective and subjective), download for free on Android OS.

No comments:

Post a Comment